środa, 27 lipca 2016

Wózek widłowy - układ podnoszenia.

W tym artykule postaram opisać w skrócie najważniejsze elementy jakie posiada wózek widłowy z punktu widzenia operatora.

Jednym z ważnych o ile nie najważniejszych jest układ podnoszenia. Należą do niego:
  • maszt – rama zewnętrzna zbudowana ze stalowych profili, która pozwala na podnoszenie i opuszczanie wideł. W zależności od rodzaju masztu (Standard, Duplex, Triplex) znajduje się na nim różna ilość rolek ruchomych. Maszt może być stosowany do pracy w niskich lub wysokich pomieszczeniach.
  • karetka – inaczej płyta czołowa, do niej przymocowane są na stałe widły. W każdym momencie, widły mogą być zdjęte i może zostać zmieniony ich rozstaw. Karetka wzdłuż prowadnic toczy się po rolkach, powodując równoległe położenie w stosunku do masztu.
  • łańcuch – służy do podwieszania karetki i połączenia jej z tłokiem siłownika dzięki rolkom. Występują dwa rodzaje łańcuchów: rolkowe i płytkowe.
  • widły – osprzęt typowy w wózkach jezdniowych, najczęściej w nich widły są wykorzystywane. Mają budowę podobną do litery "L", posiadają zaczepy odpowiednie do umieszczenia wideł na karetce.
  • przeciwwaga - dodatkowego obciążenie, najczęściej z bloku stali. Umieszcza się ją w tylnej części wózka celem zapewnienia jego równowagi podczas przewożenia przedmiotów przeciążających przód wózka.
Kolejnym ważnym elementem wózka widłowego jest rama bezpieczeństwa. Jest to konstrukcja zabezpieczająca operatora przed spadającymi ładunkami podczas jego nieuważnego podnoszenia. Klatka zapobiega też obrażeniom operatora podczas przewrócenia wózka. Aby operator był bezpieczny musi być przypięty pasami do fotela i pod żadnym pozorem nie powinien próbować wyskakiwać z wózka.

Więcej przydatnych informacji z zakresu urządzeń transportu bliskiego uzyskacie na naszych kursach  operator wózków widłowych w Ośrodku Szkoleniowym JGL Logistics.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz