W tym artykule postaram opisać w skrócie najważniejsze elementy jakie posiada wózek widłowy z punktu widzenia operatora.
Jednym z ważnych o ile nie najważniejszych jest układ podnoszenia. Należą do niego:
- maszt – rama zewnętrzna zbudowana ze stalowych profili, która pozwala na podnoszenie i opuszczanie wideł. W zależności od rodzaju masztu (Standard, Duplex, Triplex) znajduje się na nim różna ilość rolek ruchomych. Maszt może być stosowany do pracy w niskich lub wysokich pomieszczeniach.
- karetka – inaczej płyta czołowa, do niej przymocowane są na stałe widły. W każdym momencie, widły mogą być zdjęte i może zostać zmieniony ich rozstaw. Karetka wzdłuż prowadnic toczy się po rolkach, powodując równoległe położenie w stosunku do masztu.
- łańcuch – służy do podwieszania karetki i połączenia jej z tłokiem siłownika dzięki rolkom. Występują dwa rodzaje łańcuchów: rolkowe i płytkowe.
- widły – osprzęt typowy w wózkach jezdniowych, najczęściej w nich widły są wykorzystywane. Mają budowę podobną do litery "L", posiadają zaczepy odpowiednie do umieszczenia wideł na karetce.
- przeciwwaga - dodatkowego obciążenie, najczęściej z bloku stali. Umieszcza się ją w tylnej części wózka celem zapewnienia jego równowagi podczas przewożenia przedmiotów przeciążających przód wózka.
Więcej przydatnych
informacji z zakresu urządzeń transportu bliskiego uzyskacie na naszych kursach operator wózków widłowych w Ośrodku Szkoleniowym JGL Logistics.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz